theagent.co.il

סוכניות ביטוח - למי הן נאמנות?


כמה פעמים עמדתם מול סוכן ביטוח ושאלתם את עצמכם את מי הוא מייצג ומה הם חובותיו המשפטיות? ננסה לענות על כך כאן


סוכנויות ביטוח חזרו לכותרות לאחרונה, לאחר שבקיץ האחרון הצטרפו לגל המחאות ונלחמו תחילה נגד חברות הביטוח ואחר כך באוצר סוף טוב (לפחות מבחינתן של סוכנויות ביטוח, לאו דווקא מבחינתנו) ניתן בצורה של הצהרה מפי פרופ' עודד שריג, המפקח על שוק ההון אבל לכל ה"רעש" הזה הייתה לפחות השלכה חיובית אחת עלינו, הצרכנים הפשוטים. אנחנו, מקור המימון העיקרי של חברות ביטוח, ביטוח פרטי, סוכנויות ביטוח וכל מה שביניהם, הרבה פעמים מוצאים עצמנו בעמדת נחיתות (הן מבחינת החוק ובוודאי שמבחינת הידע) אל מול הגופים הללו. אחת מן השאלות שממשיכה לקונן בליבו של הצרכן הממוצע היא "סוכן או ישיר". הפעם ננסה להתקיל את הבעיה מזווית קצת אחרת: ננסה להבין מהן בדיוק החובות של סוכנויות ביטוח (ביחס לחובות של חברות ביטוח פרטי אותן הן מייצגות).


חוק ודין

סוכנויות ביטוח מוגבלות ומוסדרות על ידי מספר חוקים בישראל, בראשם חוק הפיקוח על שירותים פיננסיים וחוק חוזה הביטוח (שניהם משנת 1981). מה שחשוב מבחינתנו: מי שמעניק את הרשיון (ואמור לפקח על תקינות ו"אתיות" הפעילות של סוכנויות ביטוח) הוא אגף שוק ההון במשרד האוצר. מי שרוצה להעמיק את ידיעותיו בתקנות הרישוי והפיקוח, מוזמן לעיין ישירות בלשון החוק באתר משרד האוצר.


הקשר המשפטי שבין הסוכן לגורם המפקח

הביטוי המפוצץ הזה (ולצערי הניסוח הגרוטסקי לא חריג בנוף המסמכים הביטוחיים, שאמורים להיות נגישים לא רק למי שסיים דוקטורט במשפטים...) נושא משמעות הרבה יותר פשוטה: הסדר היחס המשפטי בין סוכנויות ביטוח לבין ספק הביטוח בפועל-
חברות ביטוח מוסדיות, ביטוח פרטי וכו'.

גם כאן ניתן לצמצם את ה"רעיון" של החוק למשפט אחד פשוט. אלא אם כן הצהרתם אחרת (בכתב כמובן), סוכן הביטוח הוא שליח של חברות ביטוח ולא שלכם. זה נראה אולי "מנוגד להגיון", אבל הקביעה הזו למעשה מגינה עליכם הצרכנים.


סוכנות ביטוח

עבורנו סוכן ביטוח מייצג את חברת הביטוח, טוב יעשו הסוכנים אם ינהגו על פי כללי החברה, ויעדכנו את הלקוחות שלהם בהתאם


כך לדוגמא נקבע בפירוש בחוק שכל ידיעה משמעותית שהגיעה לידי הסוכן דינה כידיעה של חברת ביטוח פרטי בעצמה. דוגמא: אם סיפרתם לנציג של סוכנויות ביטוח שאתם בני 20 וביקשתם פוליסת ביטוח רכב מתאימה לכם, גם אם הסוכן הזמין בפועל פוליסה שאינה מתאימה לכם- אתם מכוסים כאילו חברת הביטוח ידעה זאת. כנ"ל לגבי היסטוריה רפואית רלוונטית (בביטוחי מנהלים, ביטוחים רפואיים וכו'), היסטוריית תעסוקה, היסטוריית תאונות בביטוחי רכב ועוד. בהמשך יתכן והסוכן יאלץ לפצות את חברת הביטוח (מצב "מוזר" אבל אפשרי, כפי שהתרחש בפסק דין תקדימי לאחרונה בבית המשפט המחוזי בבאר שבע)  אבל זו כבר (לשם שינוי) לא בעיה שלכם.


אם כך, מה אנחנו מרוויחים מסוכן ביטוח ישיר?

מלבד הטיעונים ה"סטנדרטיים" של סוכנויות ביטוח, בדבר "אבא ואמא" למבוטח וראיית התועלת שלכם כקודמת (טיעונים שאני מתכוון להשאיר לשיקולכם...), ישנם עוד כמה "נתונים חדשים במשוואה". ראשית, למרות ה"התרכחות" (שלא לומר התקפלות) של האוצר לאחרונה, עדיין מועברות רפורמות שונות שמטרתן להגביל את כמות טובות ההנאה שמוענקות לסוכנים על ידי חברות ביטוח. המטרה הסופית: להפוך סוכנויות ביטוח, למרות מעמדן החוקי כשליחות של המבטח, ל"שומרות הסף" של האינטרסטים של המבוטח. שנית, סוכנויות ביטוח מחוייבות בליווי משפטי צמוד במהלך תביעת הביטוח, וכאן דווקא (לפחות על הנייר) הן אמורות לייצג את האינטרסים שלכם בלבד.

לסיכום- אין בכוונתי להמליץ בצורה גורפת על סוכנויות ביטוח אל מול עסקאות ביטוח ישיר שמציעות חברות
ביטוח פרטי, אולם חשוב להבין את הזכויות החוקיות שנועדו להפוך את הסוכן למגן האינטרסים שלכם ולהשתמש בהן כדי למנף את הכיסוי הביטוחי שאתם מקבלים.
12/02/2012    theagent.co.il
פורום ביטוחים

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר theagent.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


תוכן מומלץ
Copyright © 2022 theagent.co.il כל הזכויות שמורות
אתר סוכני ביטוח מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום ביטוח
מחפשים חברת ביטוח? תשאירו פרטים ויחזרו אליכם בהקדם
אנחנו עובדים עם טכנאי דודי שמש מובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
נא לציין את סוג הביטוח:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!